Güncel Haberler

18-20 Yaş Sokağa Çıkma Yasağına Özel Genelge Yayınlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından korona virüs salgınına karşı alınan önlemler her Cuma olduğu gibi 3 Nisan 2020 tarihinde bir kez daha açıklandı. Son yapılan açıklamada 31 ile merkezine giriş çıkışlar 15 gün boyunca yasaklanırken aynı zamanda 65 yaş üstü ve kronik hastalarla birlikte 20 yaşın altında olanların da sokağa çıkmasına yasak getirildi.

Bu yasağın getirilmesinde ki temel neden olarak bu yaş grubu hastalıktan en az etkilenen kesim olmakla birlikte bulaştırma ihtimali en yüksek sınıf olarak görülüyor. Bu sınıfa dahil olanların evden çıkmamaları gerektiği içinde bu kararın alındığı bildirildi.

20 Yaş Altına İstisnalar Genelde ile Birlikte Geldi

65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanların sokağa çıkma yasağı getirilmesinin ardından yayınlanan genelge ile dışarı çıkabilecek olanların listesi belli olmuştu. Ülkemizin önemli görevlerinde bulunan birçok insanın bu yaş üzerinde olması alınan kararların tekrar gözden geçirilmesine neden olmuştu.

20 yaş altı yani 01.01.2000 ve sonrasında doğanların dışarı çıkması yasaklanmıştı. Ancak yapılan açıklama ile bu kesim için düzenlemeye gidildi. Yapılan düzenleme ek genelge ile duyuruldu. Genelde 01 Ocak 2000 ve 1 Ocak 2002 tarihleri arasında doğumlu olan ve şu an 18 ile 20 yaşlarında bulunan gençler arasında kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan, sözleşmeli personel olarak veya işçi olarak çalışmakta olanlara bu genelde yer veriliyor.

Özel sektörde çalışan bu yaş aralığında olanlar, tarım sektöründe çalışanlar getirecekleri kayıt belgesi ile bu yasağın dışarısında tutulmalarına karar verildi. Bunun yanında mevsimsel olarak göçlerin yaşanmasına neden olan mevsimlik tarım işçisi olarak çalışanlarda bu muaf kapsamında değerlendirilmiştir.

Karar İçişleri Bakanlığı Tarafından Açıklandı

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan bu kararların valiler ve kaymakamlar tarafından hızlı bir şekilde uygulanması gerektiği aktarıldı. Ayrıca alınan bu kararın doğru şekilde uygulanması ülkemizin huzuru açısından çok önemli olduğunun da altı çizildi. Yasağın ne kadar devam edeceği hakkında net bir bilgi verilmemekle birlikte şehirlere giriş çıkışların yasağın alındığı andan itibaren 15 gün boyunca devam edeceği aktarıldı.

Covid19 virüsün nedeniyle alınan bu kararlara ileri ki günlerde yenileri eklenebileceği gibi aynı zamanda alınan kararların uzatılmasının da söz konusu olduğu aktarıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün