Güncel Haberler

20-65 Yaş Arası Sokağa Çıkma Yasağı ve Berber Yasağı Kalkıyor mu?

Korona Virüs yasakları kapsamında ülkemizde birçok önlem alındı. Mart ayı ortası itibariyle uygulanmaya başlayan yasaklar, sayıların her gün azalması nedeniyle gevşetilmesi noktasında kararlar alındı. En çok ilgilenen konulardan biriside 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkıp çıkmayacağı oldu.

Tabi bununla birlikte uzun süredir kapalı olan berberlerinde açılıp açılmayacağı çok merak ediliyordu. Bu iki konu hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. İnsanların güvenliği için alınan kararlarda gevşeme olup olmayacağı ve uygulamasının nasıl olacağı merak edilmeye başlandı.

20 Yaş Altı ve 65 Yaş Üstü Süreli Sokağa Çıkabilecek

Yapılan açıklamada uygulamaların dikkatli bir şekilde yapılması gerektiği vurgusu yapılırken, eğer süreç bu şekilde devam ederse ilerleyen dönemlerde yasakların tamamen ortadan kalkacağını ve insanların normal hayatlarına rahatça geri dönebilecekleri aktarıldı.

İlk etapta 65 yaş üstü vatandaşlarımız için 4 saatlik bir sokağa çıkma izni verileceği aktarıldı. Bu iznin ilk uygulanacağı tarihin 10 Mayıs Pazar günü olacağı ve saat 11:00 ile 15:00 arasında sokağa çıkmalarına izin verileceği aktarıldı.

Yaşlılarımız için uygulama bu şekilde olacakken 20 yaş altı genç ve çocuk grup içinse iki grup halinde uygulama yapılması amaçlanıyor. Ülkemizde genç nüfusun fazla olması göz önüne alındığında bu şekilde uygulama yapılmasının doğru olacağı düşünülüyor.

20 Yaş Altı İki Grup Halinde Dışarı Çıkabilecek

20 yaş altı grup içinse daha farklı bir kapsamın uygulanması amaçlanıyor. Yapılan açıklamada bu sayede yoğunlukların oluşmasının önüne geçilmesini amaçlandığı aktarılıyor.

  • 0-14 Yaş grubu için 13 Mayıs Çarşamba günü 11-15 saatleri arasında
  • 15-20 yaş grubu için 15 Mayıs Cuma günü dışarı çıkabilecekleri aktarıldı

7 İl için şehirler arası geçişlere müsaade edilirken, bu hafta sonu içinde sokağa çıkma yasağının uygulanacağı aktarıldı.

Berberlerin Açılmasına Karar Verildi

İlk yasaklar ile birlikte kapatılan işletmelerden birisi olan berberlerin açılıp açılmayacağı da merak ediliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada berberlerin 11 Mayıs itibariyle hizmet vermeye başlayabileceği aktarıldı.

Ticari taksi plakalarında tek çift uygulamasının ise 15 mayıs tarihinde kaldırılacağı aktarıldı. En çok merak edilen berber, kuaför, güzellik salonu işletmelerinin 11 Mayıs itibariyle belirli şartlara uyması koşuluyla başlanacağı aktarıldı.

Taksi uygulaması, berberler, güzellik salonları, AVM’ler açılsa dahi bunların uygulamasında dikkat edilmesi gereken detaylar olduğu aktarıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün