İşsizlik

2020 GSS Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır? GSS Borç Sorgulama İşlemi

Ülkemizde bulunan birçok kişi Genel Sağlık Sigortası yani GSS başvuruları hakkında birçok konuyu merak etmektedir. GSS, ülkemiz sınırları içerisinde bulunan kişilere, kamu kurum ve kuruluşları tarafından sağlık hizmetini sağlaması sistemidir. GSS sistemi ülkemizde 2012 yılından beri zorunlu olarak kullanılmaya başlanmıştır ve hala da devam etmektedir. 2020 GSS başvuru işlemleri hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlarımız internet üzerinde devamlı olarak bu konuyu araştırmaktadırlar.

Ülkemizde 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereği, her vatandaşımız bu sigortayı yaptırıp sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler. Eğer herhangi bir sağlık güvencesi olmaması durumda da sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler. 2020 GSS için belirlenmiş olan asgari ücretinden fazla olan vatandaşların, devletin vermiş olduğu sağlık hizmetinden yararlanabilmesi için GSS primi ödemek zorundadırlar. 2020 GSS primlerinin ödemesini internetten yapmak mümkündür.

GSS Borç Sorgulama İşlemi

Devletin, vatandaşlarına sunmuş olduğu sağlık hizmetinden yararlanmak için belli bir miktar da prim ödemesinin yapılması gerekmektedir. Bu GSS prim ödemelerini ise internet üzerinden yapmak mümkün olmaktadır. Ayrıca GSS prim borcu bulunan vatandaşlar, bu borçlarını çok kolay bir şekilde e-devlet üzerinden sorgulayabilmektedirler. Türkiye’de bulunan büyük kuruluşların ve kamu kurumlarının vatandaşların hizmetine sunmuş olduğu e-devlet sistemi ile GSS borç sorgulaması yapılabilmektedir.

GSS borç sorgulama işlemini yapabilmek için ilk olarak e-devlet resmi sitesine giriş yapmak gerekmektedir. Sonrasında T.C. kimlik numarası ve şifre ile beraber kimlik onayı yapılmalıdır. Bu işlemi tamamladıktan sonra arama kısmına “Genel Sağlık Sigortası” yazmak gerekmektedir. Açılmış olan ekranda “Sosyal Güvenlik Kurumu/Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” linkine giriş yapmak lazım. Giriş işleminden sonra ekranda GSS borcunun olup olmadığı görüntülenmiş olmaktadır.

GSS Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

GSS başvurusunda bulunmak için ilk önce bazı evrakların hazır olması gerekmektedir. GSS başvurusu için gerekli olan belgeler:

  • Sosyal Hizmetler’den alınan GSS başvuru formu
  • İkametgah Belgesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

GSS başvuru formunun doldurduktan sonra Vergi Dairesi tarafından imzalanması gereklidir. Aynı zamanda da mahalle muhtarlarında gerekli yerleri doldurması lazımdır. Bütün evraklar hazırlandıktan sonra kaymakamlığa gitmek gerekmektedir.

GSS sistemine göre 18 yaşından büyük olan vatandaşlar sigorta kapsamında yer aldığından dolayı, eğer sigorta sahibi değil ya da çalışmıyorsa belli bir miktar devlete ödeme yaparak sağlık hizmetlerinden faydalanılması mümkün olmaktadır. 18 yaşından küçük vatandaşlar için bu durum geçerli değildir. Onlar bu hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanabilmektedirler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün