İşsizlik

2020 KPSS Başvuru Tarihleri, Başvuru Ücretleri ve Yapılması Gerekenler

2020 KPSS sınavına girecekler için başvuruların alınması başlıyor. Milyonlarca insanın girdiği bu sınavda başvuruların 30 Haziran ile 13 Temmuz tarihleri arasında yapılmasına karar verildiği açıklandı. ÖSYM Başkanı olan Halin Aygün konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. 30 Haziran tarihinden itibaren başvuruların alınacağı ve başvuru kılavuzunun kurumun internet sitesi üzerinden yayınlanacağı aktarıldı.

KPSS Lisans başvuruları için bu tarihler arasında başvuruların yapılacağı açıklandı. KPSS ön lisans başvurularının 21 Ağustos ile 2 Eylül Tarihleri arasında olacağı, KPSS ortaöğretim başvurularının 15 Eylül ile 30 Eylül tarihleri arasında olacağı aktarıldı. Başvuru yapacakların KPSS ücretleri yatırarak rahatça site üzerinden başvuruları tamamlanacağı aktarıldı.

KPSS Lisans Başvuru Ücretleri Ne Kadar?

KPSS lisans başvuru yapacaklar için ücretler şuan için açıklanmadı. Ancak geçen yıla göre bir artış yaşanacağı tahmin ediliyor. Başvuru kılavuzunun açıklanmasının ardından KPSS lisans ücretleri net bir şekilde ortaya çıkmış olacaktır. Geçen yıl yapılan sınavda başvuru ücretleri şu şekilde alınmıştır.

KPSS Genel Yetenek ve Kültür Sınav oturumu: 75 TL

KPSS Alan bilgisi sınavları: 50 TL

ÖABT Oturum Ücreti: 75 TL

2019 KPSS sınav ücretleri bu rakamlar üzerinden yatırılmasını istemişti. Bu ücretlerin 2020 yılında bir artış göstereceği tahmin ediliyor. Ayrıca pandemi döneminde bu sınavla ilgili önemli kararların alındığı açıklandı. Daha önce 30 ilde yapılan sınavların bundan sonra 81 ilden yapılacağı açıklandı.

KPSS Lisans
KPSS Lisans

KPSS Başvuru Ücretleri Hangi Bankaya Yatırılacak?

KPSS başvuru ücretini yatırmak için artık bankada sırada beklemenize gerek kalmayacak. E-işlemler bölümü üzerinden “ödemeler” kısmından banka kartınız veya kredi kartınız ile hemen ödemenizi yapmanız mümkün olacaktır. ÖSYM’ye ait internet sitesi üzerinden bunu yapmanıza izin veriliyor. Tabi bunun yanında bazı bankalardan ödeme alınmaya dikkat ediliyor.

  • Finansbank
  • Türkiye Ekonomi Bankası
  • Halkbank
  • ING Bank
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Ziraat Bankası

Bu bankaların sunmuş olduğu internet bankacılığı, mobil bankacılık, şubeler ve ATM üzerinden ücretleri yatırmanıza izin veriliyor. Bu konuların tamamı için öncelikle başvuru kılavuzunun çıkması gerekiyor. Bu ve bunun gibi birçok detay hakkında başvuru kılavuzu üzerinden gerekli bilgilere ulaşılabilecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün