Emekli

2020 Kurban Bayramı Emekli Maaş ve İkramiye Alacakları Tarihler

Emekliler Temmuz ayında çifte bayram kutlamaya hazırlanıyor. Temmuz ayında enflasyon oranında yapılacak zammın yanı sıra aynı zamanda verilecek olan bayram ikramiyesinin de tarihi açıklandı. Bu sayede bayramda hem maaş zammını alarak hem de ikramiyeyi alarak girecekler. Bu konuda gerekli olan çalışmaların yapıldığı ve sadece son rötuşların yapılması bekleniyor.

2020 Kurban Bayramı 31 Temmuz ile 3 Ağustos tarihleri arasında olacağı biliniyordu. Ancak bu yıl yaşanan virüs salgını nedeniyle Ramazan Bayramı’nın istendiği gibi kutlanamadığı biliniyor. Aynı zamanda her yıl olduğu gibi bu sene de enflasyon oranı zammı da açıklanması bekleniyor. TUİK tarafından açıklanacak olan enflasyon oranın ardından emeklilerin ne kadar zam olacakları netleşmiş olacak.

Kurban Bayramı İkramiyeleri Ne Zaman Yatacak?

Kurban ve Ramazan bayramlarında emeklilere ikramiyeler bir süredir veriliyor. Bu konuda dikkat edilen nokta bayramdan önce bu ikramiyenin emeklilere ulaşmasını sağlamak oluyor. Yapılan düzenlemeler ile ikramiyelerin 27 Temmuz ile 30 Temmuz tarihleri arasında emeklilere belirli bir sırayla yatırılacağı açıklandı. Bu sayede netleşen konu emeklilere ikramiyelere bayramdan önce alarak kurban için hazır hale gelecekleri olacaktır.

SGK tarafından ülkemizde 13 milyon emekli olduğu biliniyor. Ramazan bayramında bu emeklilere 1 bin TL ikramiyeleri bayramdan önce yatırılmıştır. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Kurban bayramı içinde hazırlıklara çok erkenden başlayarak emeklilerin ne zaman bu ikramiyeyi alacağı netleşmiş oldu.

Emekli Temmuz Zammı Ne Kadar Olacak?

Kurban Bayramı öncesinde ikramiyeyi alacak olan emekliler aynı zamanda bu ay maaşlarına Enflasyon zammı almaya hazırlanıyor. TÜFE oranının tahmini olarak %5 civarında olması bekleniyor. Bu oranda emeklilerin alacakları zamda belirlenmiş olacak. 2000 bin TL maaş alan bir ikramiye bu dönemde 100 TL zam, 1000 TL ikramiye alarak bayrama gireceklerdi. Ortalama olarak emeklilere Temmuz ayında 90 TL ile 320 lira arası zam yapılması bekleniyor.

Bu zam ile birlikte en düşük emekli maaşı da 1.784 TL’den 1.874 TL’ye çıkmış olması bekleniyor. Bu konuda son dokunuşlar yapıldıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından gerekli açıklamaların yapılması bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün