Emekli

2020 Temmuz Emekli Maaşı Zam Oranları Belli Oldu

Her 6 ayda bir emekli maaşlarına zam yapılıyor. Yapılan bu zamlar açıklanan enflasyon oranıyla belirleniyor. Temmuz ayında yapılacak olan zamlar ilk altı aylık enflasyon oranlarının belirlenmesiyle birlikte netleşmiş oldu. Memur maaşları, emekli maaşlarının enflasyonun altında ezilmemesi için alınan karar altı aylık oranlara bakılarak yapılıyor. Bu artış sayesinde Temmuz ayında verilecek olan maaşlarda belirlenmiş oldu.

Emeklilerin Temmuz ayı içerisinde alacakları maaş enflasyon oranının TUİK tarafından açıklanmasıyla birlikte %5,75 olacağı netleşmiş oldu. Bu zam tabi ki memur ve memur emeklileriyle, bağkur ve ssk emeklilerine farklı oranlarda uygulanacağını da ekleyelim. Bu rakamların açıklanmasıyla birlikte herkes alacağı zammı hesaplamaya başladı.

Temmuz Emekli ve Memur Maaş Zam Oranları

Emekli zam oranı TÜİK tarafından açıklanan altı aylık enflasyon oranının açıklanmasıyla belirlendi. İlk altı ayda gerçekleşen %5,75’lik enflasyon maaşlara zam olarak yansıyacak. Tabi burada dikkat edilmesi gereken memurlara verilecek olan enflasyon farkı olacaktır.

  • Bağ-KUR ve SSK Emeklisi %5,75 Zam Alacak
  • Memur ve Memur emeklileri %1,75 Enflasyon zam farkı alacaklar

Bu oranlarla birlikte alınacak olan maaşlarda netleşmiş oldu. Bu zam oranıyla birlikte amaçlanan düzenli olarak kamuda çalışan insanların maaşlarının enflasyona karşı erimesinin önüne geçilmesini sağlamak olacaktır. Tahmini zam oranı %5,09’yken bu oranın açıklanmasıyla birlikte %0,66’lık bir artış ekleneceği de fark edildi.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu?

Emekli maaş zammının %5,75 olarak netleşmesinin ardından alınacak olan maaşlarda hesaplanmaya başlandı. Tüm emekliler bu ay içerisinde alacakları yeni maaşlar da zamlarını net bir şekilde görecek olsa da bunu önceden bilmek insanlar açısından önemli bir durumdur.

Bu zamdan önce en düşük emekli maaşı 1.784 TL olarak veriliyordu. %5,75’lik artışın ardından en düşük emekli maaşı 102 TL’lik artışla birlikte 1.886 TL olacağını belirlenmiş oldu. En yüksek emekli maaşı 6.270 TL olarak veriliyordu. Yapılan zamla birlikte bu maaşta 360 TL’lik bir artış yaşanacağı belirlenmiş oldu. Yani en yüksek emekli maaşı Temmuz ayında emeklilere 6.630 TL olarak verilecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün