Haberler

65 Yaş Üstü Seyahat İzni Şartları Nelerdir? Olumsuz Sonuçlananlar Ne Yapmalı?

Korona virüs nedeniyle birçok büyük şehirde şehirler arası geçiş yasağı uygulanıyor. Bu yasak nedeniyle milyonlarca insan evlerinde yaşamak zorunda kalıyor. Özellikle 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağı nedeniyle 2-3 aydır evden çıkamamaları durumu daha kötü bir duruma getiriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklama ile 65 yaş üstü vatandaşlar için özel seyahat izni verileceği aktarıldı.

21 Mayıs 2020, Saat 9.00 itibariyle başvuru yapanlar ve onaylananlar istedikleri şehre gitmekte özgür oluyorlar. Tabi aldıkları izinde uymaları gereken şartlar da var. Gittikleri şehirde 1 ay boyunca geri gelmemeleri gerekiyor. Yani memlekete gitmek isteyen yaşlılar için hazırlanmış özel bir izin olarak düşünmek doğrudur. Onlara eşlik edecek kişilerin 72 saatlik özel bir izni bulunuyor.

Seyahat İzin Belgesi Kimler Alabilir?

Seyahat izin belgesine herkes başvuru da bulunabiliyor. Ancak 65 yaş üstü başvuru yapan herkese başvuruların olumlu sonuçlandığını söylemek doğru olmayacaktır. Bunun için özel detaylar belirlendi ve genelge ile duyuruldu. Aşağıda ki maddeler seyahat izin belgesinin kimler için olacağını bizlere gösteriyor.

  • Tedavi olmak için gittikleri hastaneden taburcu olarak, doktor raporu ile sev edilerek evlerine dönmek isteyenler.
  • Doktor randevusu olanlar veya kontrole gidecekler.
  • Eşi veya kendisinin vefat eden birinci derece yakını olanlar, cenazeye katılmak için seyahat etmek zorunda olanlar.
  • Korona virüs nedeniyle ölenlerin ailesinden 4 kişiyi geçmemek şartıyla nakil işlemine katılmak isteyenler.
  • Gittikleri şehre son 5 gün içerisinde gelip, orada kalacakları ve ikamet edecekleri bir yerleri olmayanlar,
  • 65 Yaş üstü başvuru yapacakların son üç yıllık süre içerisin immün yetmezliği, böbrek yetmezliği, kemik iliği nakli ve organ nakli gibi hastalıklarının olmaması,
  • Gittikleri yerde en az 1 ay kalma sürecini kabul etmeleri gerekiyor.

Seyahat İzin Başvurusu Olumsuz Sonuçlananlar Tekrar Başvuru Yapabilir mi?

Seyahat izin belgesi başvurusu olumsuz sonuçlananlar hemen çaresizliğe kapılmak zorunda değildir. Başvuru metni içerisinde kendi dertlerini gerektiği gibi anlatamadıkları için başvuruları olumsuz sonuçlanabiliyor. O nedenle başvuru yaparken detaylı bir şekilde bu başvurunun neden yapıldığını aktarmanız gerekiyor. Neden gitmek istediğinizi, orada kalacak yerinizin olduğunu ve bu seyahate engel hiçbir şeyin olmadığını anlatmanız gerekiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün