Haberler

65 Yaş ve Üstü Seyahat İzni Nasıl Alınır? Başvuru ve Özellikleri

Seyahat izin belgesi korona virüs önlemleri kapsamında devlet tarafından alınan önlemlerden birisiydi. İnsanlar bir şehirden diğerine hareket ederken, dikkatli olmaları ve devlet izin vermesi halinde hareket etmeleri isteniyordu. 65 yaş ve üstü sokağa çıkma yasağının ardından evlerinden gelen birçok yaşlı insan havaların ısınmasıyla memleketlerine gitmek istiyor. Alacakları bu izinde 30 gün boyunca tekrar geri gelmemeyi taahhüt etmeleri istenecek.

Sağlık Bakanı tarafından yapılan açıklamada bazı şartlara uymaları ve bazı şartları kabul etmeleri halinde yaşlılara memleket gidiş iznin verileceği aktarıldı. Tabi bunun için öncelikle şartları sağlamanız, kurallara uymanız ve koşulları yerine getirmeniz gerekiyor. Başvuru işlemini Alo 199 Vefa Destek Hattı’nı arayabilir ya da İç İşleri Bakanlığı e-Başvuru Sistemi üzerinden işleminizi yapabilirsiniz.

Seyahat İzin Belgesi Alma Şartları ve Koşulları

65 yaş ve üstü vatandaşlar için verilecek olan seyahat izin belgesi almanın belirli şartları vardır. Bu şartları yerine getirmekle birlikte aynı zamanda uyulması gereken kurallar vardır.

  • Başvurunun e-Başvuru veya Alo 199 üzerinden yapılması gerekir.
  • Başvuru yapacak 65 yaş ve üstü insanların son üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olmaması, immün yetmezliği olmaması ve böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz hastası olmaması gerekiyor.
  • İzin alan yaşlıların gitmek istedikleri yerden en az 30 gün kalacaklarını taahhüt etmeleri de gerekiyor.
  • 65 yaş ve üstü vatandaşların seyahatlerinde bir kişi refakatçi olarak gelecek.

65 Yaş ve Üstü Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınabiliyor?

65 yaş ve üstü seyahat izin belgesi almak için tercih edilebilecek iki farklı yöntem vardır. Birçok insan bu başvuru için kaymakamlıklara gitmeyi tercih etse de bu yapılmaması gereken bir işlemdir.

  • Alo 199 Vefa Destek Hattı
  • İçişleri Bakanlığı e-Başvuru Sistemi

Başvuruların sonlanacağı herhangi bir tarih bulunmuyor. Bu süreç kontrollü bir şekilde atlatılana kadar birçok insanın bu şekilde izin alarak istedikleri bölgeye gitmelerine şartları sağlamaları halinde izin verilecektir.

e-Başvuru Seyahat İzin Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Seyahat izin belgesi almak isteyen yaşlıların başvurularını e-devlet üzerinden, İçişleri Bakanlığı sayfasında bulunan “e-başvuru” ekranına girerek yapmaları mümkündür. Bunun için öncelikle o sayfayı bulmak gerekiyor.

E-Devlet Seyahat İzin Belgesi Başvuru Ekranı

Bu linke tıklayarak karşınıza gelecek sayfanın sağ üst tarafında bulunan “Yeni Başvuru” ekranına tıklayarak başvurunuzu yapmak için gerekli sayfaya ulaşabilirsiniz. İlk ekranda aşağıda ki resimde göreceğiniz şeyleri seçmeniz istenecektir.

  • Başvuru Türü: Seyahat İzin İşlemleri
  • Belge Türü: 65 Yaş üstü vatandaşlarımıza seyahat izin belgesi
  • Bulunduğunuz il: İstanbul (örnektir)
Seyahat İzin Belgesi Başvurusu
Seyahat İzin Belgesi Başvurusu

Devam Et” tuşuna bastığınızda karşınıza sizden iletişim bilgileriniz ve başvuru bilgileri 5 farklı konuda bilgiler istenecektir. En önemli seçenek “başvuru bilgileri” yani ikinci kısımdır. Burada başvurulacak kaymakamlık ve standart başvuru metni doldurulması gerekiyor. 3000 karakter sınırlaması ile başvuru metni tamamlanıyor.

65 Yaş ve Üstü Seyahat İzin Belgesi
65 Yaş ve Üstü Seyahat İzin Belgesi

Dördüncü kısımda “Detay Bilgi Listesi” karşınıza çıkacaktır. Burada bulunduğunuz adres, gidilecek il, gidilecek adres, gidiş tarihi gibi bilgiler yazılacaktır. Son kısımda başvuru onayı yapmak için gerekli yere “EVET” yazıp, başvur demeniz işlemi tamamlamanız için yeterli olacaktır. Aşağıda ki resimde detaylıca ekranı görebilirsiniz.

65 Yaş üstü Seyahat İzni Başvurusu
65 Yaş üstü Seyahat İzni Başvurusu

Seyahat İzin Belgesi Başvuruları Nasıl Değerlendirilecek?

Memleket izni olarak da bilinen bu belge başvuruları yapıldıktan sonra gerekli değerlendirme sürecini geçmesi gerekiyor. Bunun için çok farklı bir şey yapılmasına gereke yok. İnceleme otomatik olarak yapılacak ve sonuçlandırılacak. İzin belgesi başvuru kabul edilenlere SMS ile onay bilgisi gelecektir. Bunun ardından e-Devlet üzerine tekrar giriş yaparak “onay belgesi” çıktısı alarak seyahatinizi yapabilirsiniz.

Tek başına seyahat yapamayacak 65 yaş üstü vatandaşlara rekaket edecek kişiye 72 saat süre tanınıyor. Bu süre içerisinde istediği yere gidip ardından geri dönüş yapabilmesine izin veriliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün