Emekli

Asgari Ücret Nedir? Asgari Ücret 2020’de Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret ülkemizde milyonlarca insanın bir aylık ücreti olarak uygulanan en taban ücret miktarıdır. Bu miktara her yıl yeni zamlar eklenerek, üzerine asgari geçim indirimi ve çocuk yardımı eklenerek insanlara verilen bir ücret olarak sunulmaktadır.

Asgari ücret nedir sorusuna verilecek en basit cevap bir işçinin çalıştığı kurumdan alması gereken bir aylık en düşük maaş diyebiliriz. Kanunlar gereği bu ücretin altında hiçbir kimse işçisini çalıştıramaz. Tabi bu maaş net, brüt ve vergi dahil olmak üzere birbirinden ayrılmaktadır. Net olan ücret işçinin aldığı ücreti kapsamaktadır. Brüt olansa iş yerinin vergi dahil bir işçi için maliyetine vurgu yapmaktadır.

2020 Asgari Ücret Tutarı Ne Kadar Olacak

Her yılın son ayı geldiğinde gelecek yıl ile ilgili düzenlemeler yapılmaya başlanmaktadır. 2019’un son ayında 2020 yılında işçilere verilecek ücret tutarı belirlendi. Yapılan anlaşmaların ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı konuyla ilgili açıklamalar da bulundu.

Kanun gereği enflasyon farkı verilecek zamma eklenecek olarak kararlaştırılmıştı. Bu yıl yapılan düzenleme ile yıl sonu enflasyon oranının %12 olması tahmin ediliyor. Yapılan %15,03 artışla birlikte enflasyonun üzerinde bir ekleme yapıldığı açıklandı. Bu sayede işçilerin alacağı maaşın enflasyonun altında olmaması sağlanmış oldu.

Bu oranla birlikte 2020’in ilk ücreti net 2.324,70 kuruş olmasına karar verildi. Geçtiğimiz yıl bu ücret 2.020 TL olarak ödeniyordu. Ancak yapılan bu değişikle birlikte bir işçiye ortalama 300 TL’ye yakın zam yapılmış oldu.

Asgari Ücretin İşverene Maliyeti

2020 Asgari ücret zammının açıklanması ile birlikte bu maaş ile geçinen insanların bir nebze olsun yüzü gülerken iş verenler için işlerin biraz daha zorlaştığı görülebiliyor. Bir işçinin iş verene maliyeti bu artışlar birlikte 3.016,12 kuruş olduğu açıklandı. Bu maliyetinin 2.324,70 kuruşu maaş olurken, geri kalan kısmı vergi ve harçlardan oluşuyor. Brüt ücret 2.558,40 kuruş olarak belirlenmiş oldu.

2020 Asgari Ücret Zammını Kim Belirledi?

En çok merak edilen konuların başında işçilere uygulanacak olan zammı kimin belirlediğidir. Bu görevi Asgari Ücret Komisyonu tarafından yapılan toplantılar ile belirlendiği aktarıldı. 15 kişiden oluşan bir ekip tarafından konu yakından yapılan titiz incelemeler ile araştırıldı.

Yapılan çalışmalarla birlikte evli ve üç çocuğu bulunan bir asgari ücretli çalışanın alacağı net maaş 2,479 TL olacağı aktarıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün