Çalışan

Asgari Ücret Net 3000 TL Olacak mı? Asgari Ücrete Zam Var mı?

Asgari ücret net 3000 TL olması ve olacağı yönünde yıl başının gelmesiyle birlikte konuşulmaya başlandı. Tabi bunun ne kadar gerçekçi olduğu yani olup olmayacağı konusunda net bir bilgi bulunuyor. Bildiğiniz gibi asgari ücret zam belirlenmesi her yılbaşında tekrar alevleniyor.

14 kişilik asgari ücret tespit komisyonu tarafından yapılan belirlemeyle birlikte 2021 yılında bu ücreti ne kadar olacağına karar veriliyor. Komisyon ilk toplantısını 4 Aralık Cuma günü yapacağı biliniyor. Bu nedenle sosyal medya üzerinde bu konu hakkında fikir alış verişi şimdiden başlandı. Ücretin belirlenmesinde enflasyon oranı ve refah oranı gibi detaylar etkili oluyor.

Asgari Ücret Net 3000 TL Olacak mı?

Asgari ücret bedeli bildiğini gibi 2020 yılında net 2.324 olarak ödeniyor. 2021 yılında yapılacak zam oranlarının kabaca hesabı şimdiden yapılmaya başlandı. Merkez Bankası tarafından yıl sonu enflasyon oranı %12 olarak belirlendi. Büyük bir değişiklik olmazsa ve sadece enflasyon oranına göre arttırma yapılırsa net asgari ücret 2.605 TL olacağı açıklandı. Yani 281 TL zam yapılacağı tahmin ediliyor.

Burada bir başka etkili olan noktaysa refah payı açıklaması olacak. Merkez Bankası tarafından enflasyon tahminine ek olarak yapılacak refah payı açıklaması ücreti yakından etkileyebilir. Refah payının 3-4 veya 5 puan olarak açıklanacağı tahmin ediliyor.

  • 3 Refah Puanı Olursa: 2.675 TL
  • 4 Refah Puanı Olursa: 2.698 TL
  • 5 Refah Puanı Olursa: 2.722 TL

Refah puanı 5 olarak açıklanırsa net asgari ücret zammı 398 TL olacağı görülebiliyor. Tabi bunun için rakamların netleşmesi gerekiyor.

3000 TL Asgari Ücret Olabilir mi?

Asgari ücret net 3000 TL olup olmayacağı tartışmaları yıl sonuna yaklaştığımız şu günlerde iyice alevlendi. Beklenti bu yönde olmasa dahi ekonominin büyüme oranlarının açıklanması pandemiyle birlikte birçok kişinin beklentisini de arttırmış oldu.

Tabi bu rakamlar 10 milyonun üzerinde insanı ilgilendirmesi nedeniyle büyük önem taşıyor. 4 Aralık 2020 tarihinde yapılacak ilk toplantının ardından ücret hakkında net bir açıklama yapılması beklenmiyor. Ancak yıl sonu geldiğinde bu rakamın kesinleşmesi tahmin ediliyor.

Muhalefet kanadı bu konuda büyük ilgi gösterirken, hükümet kanadı adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 Asgari ücreti hakkında ilk toplantıların yapılacağı duyurmak dışında hiçbir açıklama da bulunmadı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün