Emekli

Çocuk Yardım Parası 2020’de Nasıl Alınır? Ne Kadar Olacak?

2020 Çocuk yardım parası için yapılması gereken Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu şartları yerine getirmek gerekiyor. Çocuk sayısına göre değişen oranlar ile ihtiyaç sahibi olan aileler belirlenerek devlet tarafından doğum parası ve çocuk parası yardımı yapılmaktadır.

Bu yardımın olabilmesi için başvuru sahibinin belirli özelliklere sahip olması ve belirlenmiş şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Ayrıca aylık çocuk yardım parası ne kadar olduğunu da yazımızda öğrenebilirsiniz.

2020 Çocuk Yardım Parasının Özellikleri ve Şartları

Çocuk yardım parası alabilmeniz için en az 5 yaşından küçük bir çocuğunuzun olması gerekmektedir. Bu ödemeler sadece annelere yapılmaktadır. Yatırılan yardım parasını anne dışında hiçbir kimse çekememektedir. Para yattıktan sonra kimliğiniz ile PTT şubesine giderek yardım parasını alabilirsiniz.

Çocuk yardım parası almanın belirli şartları bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki TC vatandaşı olmanız olacaktır. Türk anneler dışında herhangi bir milletten anneye bu yardım yapılmamaktadır. Sigorta durumu bu yardımı etkilememektedir. Eğer bu ödeme anne tarafından talep edilmezse verilen hak geri alınmaktadır. Doğum yapmak bu yardım için yeterli değildir, yeni doğan çocuğun yaşaması gerekmektedir. 5 yaşına gelene kadar bu yardım parası için başvuru yapılabilmektedir.

Doğun Yardım Parası İstenilen Belgeler ve Başvurusu

Doğum yardımı parası için başvuru yapacak olan annelerden istenilecek olan belgeler bulunmaktadır. Üç evrak istenildiği gibi teslim edilmezse başvuru kabul edilmemektedir. İstenilen belgeler;

  • Doğum Belgesi
  • Annenin Kimlik Fotokopisi
  • Bebeğin Kimlik Fotokopisi

Bu belgeler ile birlikte başvuru yapılmak zorundadır. Başvuru yapıldığı anda evraklar işleme koyularak yapılacak yardım için ödeme yapılacaktır. Evrakları kuruma giderek teslim edebileceğiniz gibi posta, kargo gibi yöntemler ile de başvuru yapılabilmektedir. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bu konuda size gerekli yardımı sağlamaktadır.

E-Devlet Üzerinden Doğum Parası Yardımı Başvurusu Yapma

Başvurunuzu kuruma giderek, posta veya kargoyla evrakları göndererek yapabileceğiniz gibi isterseniz E-devlet üzerinden de yapmanız mümkündür. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Sosyal Hizmetler Müdürlüğü” yazarak gideceğiniz bölümde başvurunuzu kolayca yapabileceksiniz. Birkaç tıklama ile başvurunuzu kısa süre içerisinde yapmanız mümkün olacaktır.

2020 Çocuk Yardım Parası Ne Kadar?

Çocuk yardım parası ne kadar, çocuk başına ne kadar ödeme yapılacak merak edenler için maddeler halinde bilgi vermeye çalışacağız. Duruma göre alınacak olan ödemeler ve yapılacak yardım miktarlarını görebileceksiniz.

  • İlk çocuk için 300 TL yardım ödemesi yapılacaktır.
  • İkinci çocuk için çocuk adına 400 TL yardım yapılacaktır.
  • Üç ve daha fazla çocuk sayısında yapılacak ödeme miktarı 600 TL olacaktır.
  • İlk doğumda ikiz sahibi olan annelere ilk çocuk için 300 TL, ikinci için 400 TL, toplam 700 TL ödeme yapılacaktır.
  • İkinci doğumunda ikiz bebek sahibi olan annelere ilki için 400 TL, ikinci çocuk için 600 TL ödeme yapılacaktır. Toplam 1000 TL yardım yapılacaktır.
  • Üçüz bebek sahibi olan annelere ilk çocuk için 300 TL, ikinci için 400 TL, üçüncü için 600 TL olmak üzere, toplam olarak 1.300 TL çocuk yardım ödemesi yapılacaktır.

Çocuk Yardım Ödemesi Nasıl Sorgulanır?

Çocuk yardım parası sorgulamanızı E-devlet üzerinden yapmak mümkündür. Sisteme giriş yaptıktan sonra doğum yardım sorgulama olarak arama yaparak, çıkan sayfada sorgulamanızı dakikalar içerisinde yapabilirsiniz. Doğum yardımı sorgulama işlemi bu şekilde kolayca sistem üzerinden yapılabilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün