Haberler

Covid 19 Aşısı Kimlere ve Ne Zaman Vurulacaktır? İlk Aşı Tarihi  

Covid 19 aşısı 2019 Aralık ayından itibaren dünyayı ele geçirmeye başlayan Korona Virüs salgını için beklenen tek çözüm olarak görülüyordu. Aşının ilk tespit edildiği tarihten neredeyse bir yıl geçtikten sonra ilaç üretici firmaları aşı duyurularını yapmaya başladı. Bu insanların bu yaza kadar salgının sonlanacağını düşünmesine neden oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalarda verilen siparişlerin, aşıların nereden alınacağı ve aşı vurma sürecinin nasıl işleyeceği de yer alıyor. 11 Aralık 2020 tarihinde ilk Covid 19 aşılarının vurulmaya başlanacağını aktardı.

Covid 19 Aşısında Öncelikli Olan Gruplar

Covid 19 aşısı gün geçtikçe daha da gerçekleşmeye yönelik bir şekilde ilerliyor. Her ülke kendi vatandaşlarını korumaya almak için aşı firmalarına ön sipariş vermeye devam ediyor. Ülkemizde ilk siparişini verdi, hatta ilk grubun Aralık ayının 11. Gününde vurulacağı dahi sağlık bakanı tarafından duyuruldu.

Aşı gruplarının dörde ayrıldığı açıklandı. Bu sayede doğru ve hızlı bir şekilde aşının insanlara dağıtılacağı açıklanmış oldu. Siz hangi gruptasınız merak ediyor ve aşı sırasının size ne zaman geleceğini öğrenmek için aşağıyı okumanız gerekiyor.

  • Covid 19 Aşı Grubu: Sağlık çalışanları başta olmak üzere, 65+ vatandaşlar, koruma evi misafirleri, engelli bireyler olacaktır.
  • Covid 19 Aşı Grubu: Toplumun hareket etmesinde önemli sektörlerde çalışanlar, en az 1 kronik rahatsızlığı olanlar ve 50+ yaşından büyük olanlar.
  • Covid 19 Aşı Grubu: 50 yaşından küçük ve en az bir adet kronik hastalığı olanlar bu gruba dahil ediliyor. Burada ilk iki grupta yer almayan genç yetişkinler yer almaktadır.
  • Covid 19 Aşı Grubu: İlk üç grupta yer almayan tüm bireyler bu grupta aşı vurulacak kişilerdir.
Covid 19 Aşısı Ücretsiz mi?
Covid 19 Aşısı Ücretsiz mi?

Covid 19 Aşısı Ücretsiz mi?

Covid 19 aşısı yaklaşmasıyla birlikte insanların akıllarında ki sorularda şekillenmeye başlıyor. Kimileri aşıların ücretsiz olacağını iddia ederken kimileri belirli bir ücret alınarak aşıların vurulacağını aktarıyor. Bakan Koca yaptığı açıklamada Aralık-Ocak ve Şubat döneminde vurulmak üzere 50 milyon aşı için anlaşma yapıldığını açıkladı.

Belirli bir sırayla vurulacak olan aşıların dünya fiyatlarının 5,10 ve 12 dolar olarak değiştiğini aktardı. Bu aşıların tüm vatandaşlara ücretsiz olarak vurulacağını aktardı. Ancak isteyenler için eczane için diğer aşıların satışına izin verileceğini de ekledi. Yani aşı hakkını öne almak isteyenler buradan aşılarını ücret ödeyerek temin edebileceklerini söylemiş oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün