Güncel Haberler

E-Devlet Üzerinden Seyahat İzin Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Seyahat izin belgesi konusunda şehirler arası seyahatlerin kısıtlanmasının ardından önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Bir anda insanlar izin alabilmek ve şehir değiştirebilmek için kuyruklar oluşmasına neden oldu. Bu durumun ortadan kalkması ve işlemlerin hızlı bir şekilde yürüyebilmesi için işlemlerin e-devlet üzerinden yapılacağı aktarıldı.

Cumhurbaşkanlığı Dönüşüm Ofisi tarafından yapılan açıklamada Korona virüs tedbirleri kapsamında ulaşım izin belgesi için başvuruların e-Devlet üzerinden yapılabileceği ve sonuçların buradan alınacağı aktarıldı.

Otobüs ve uçakla seyahat yapacakların 27 Mart 2020 tarihinde açıklanan genelgeyle  izin belgesine sahip olması zorunlu kılınmıştı. Bu belge valilikler ve kaymakamların koordinesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurulu’na başvurularını yapması talep edilmişti. Bu talebi kolaylaştırma için İç işleri bakanlığı üzerinden e-başvuru hizmeti sunulmaya başladı.

Seyahat İzin Belgesi Başvuru Nasıl Yapılıyor?

Seyahat izin belgesi almak yeni yöntemle kolay bir hale getirildi. Uçakla veya otobüsle şehirler arası seyahat yapması gerekenler bu belgeyi E-Devlet sistemi üzerinden yapacakları başvuru ile rahatça alabilecekler. Tabi gerekli şartları taşımaları gerektiğini unutmayalım.

Koronavirüs E-Başvuru
Koronavirüs E-Başvuru

Bu işlemi yapabilmek için İçişleri Bakanlığına ait E-Devlet sistemi üzerinden E-Başvuru sekmesine tıklamanız gerekiyor. Aşağıda bu linki bulabilir ve direkt olarak sayfaya ulaşabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-bakanligi

Açılan ekranda sağ üst tarafta “Yeni Başvuru” sekmesi bulunuyor. Sizde bu sekmeye tıklayarak işleme başlamalısınız. Öncelikle başvuru türünü seçmeniz gerekiyor. Aşağıda göreceğiniz açılan menüden “Seyahat İzin İşlemleri” seçeneğine tıklayıp, ardından devam et butonuna basacaksınız. Alt başvuru türü olarak “Karayolu seyahat izin belgesi verilmesi” veya “Havayolu seyahat izin belgesi verilmesi” seçimlerinden birisini yapmanız talep edilecektir.

Seyahat İzin Belgesi Başvuru Türü
Seyahat İzin Belgesi Başvuru Türü

Devamında alt başvuru türü 2 seçeneği çıkacaktır. Burada izin almak istediğiniz valiliği tercih etmelisiniz. Devam et butonuyla sizi iletişim sekmesine yönlendireceklerdir. Bu sayede başvuru türü seçini tamamlanmış ve yeni aşamaya geçilme işlemi yapılmış oluyor.

Seyahat İzin Belgesi

İkinci adımda karşınıza 4 adımdan oluşan bir ekran gelecektir. İlk olarak “İletişim Bilgileriniz” sonra “Başvuru Bilgileri”, “Dosya Ekleme” ve “Başvuru Onayı” Başlıkları Gelecektir. Bu başlıklar içerisinde alt metin olarak “Standart Başvuru Metni” sekmesi vardır. Burası dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır.

Standart Başvuru Metni Nasıl Doldurulur?

Bu kısımda en önemli nokta aşağıda metin olarak göreceğiniz kısmı doğru şekilde doldurmak olacaktır. İlk olarak bulunduğunuz adres, gideceğiniz yerdeki adresi, gideceğiniz şehirde ki kişinin detaylı bilgileri, beraber gidecek bir yakınınız varsa onun bilgileri. Başvuru nedeni dikkatli bir şekilde yazılmalıdır.

Seyahat İzin Belgesi Başvuru Metni

Bu metni doldurup, Başvuru Onayı kısmına büyük harflerle “EVET” yazdıktan sonra “Başvur” sekmesine tamamlayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün