Emekli

Emekli Ek Ödemelerine Yüzde 10 Artış Yapılacak mı? Maaşlar Ne Kadar Olacak?

Emeklilerin uzun süredir bekledikleri emekliye yüzde 10 ek ödeme yapılıp yapılmayacağı konusunda hala net bir karar verilmiş değil. Nisan ayı içerisinde bu konuyla ilgili çok önemli adımlar atıldı. Nisan ayı içerisinde emeklilere promosyon ödemesi, bayram ödemesi ve maaşları verildi.

13 milyon emekli için Nisan ayında ekonomik anlamda ciddi bir destek sağlanmış oldu. Emeklilere her %4 oranında ek ödeme hali hazırda yapılıyor. Ancak uzun süredir bu oranında %4’den %10’a çıkarılması bekleniyor. Eğer bu oran belirlenir ve hayata geçirilirse emeklilere 361 TL’ye varan ek ödemelerin yapılacağı söyleniyor. Tabi bu durumun olup olmayacağı yönünde net bir bilgi bulunmuyor.

%10 Ek Ödeme Zammı Yapılacak mı?

Emekliler uzun süredir bu oranın yükseltileceği yönünde haberler okusa da gerçek anlamda bir gelişme olup olmadığını biliyorlar. Bu konu ilk olarak Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafından gündeme getirildi.

Günümüzde ki hızlı fiyat artışları nedeniyle %4’lük ek ödemenin yetmediğini söyleyen emekliler bu oranın %10’a çıkarılmasını istiyor. Tabi bu durumun olması için SGK tarafından ve diğer kurumlar tarafından gerekli çalışmaların yapılması gerekiyor. Bağkur, SGK, Emekli Sandığı ve diğer emeklilerin tamamını içine alması beklenen bu değişikliğin en kısa sürede uygulanması emekliler tarafından talep edilse de devlet tarafından bu konuda her hangi net bir açıklama bulunuyor.

Ek Ödemeler Artarsa Maaşlara Ek Ödeme Ne Kadar Olacak?

Eğer beklenen olursa emeklilere verilecek olan ek ödeme oranı %4-5 seviyesinden %10 seviyesine çıkarılırsa alacağınız maaşa ek olarak bir ek ödeme hesaplaması da yapmanız gerekiyor. Bu hesaplama sayesinde daha fazla aylık gelir elde etmeniz mümkün oluyor.

  • 1500 TL maaş alan emekliye 150 TL ek ödeme,
  • 2000 TL maaş alan emekliye 200 TL ek ödeme,
  • 2500 TL maaş alan emekliye 250 TL ek ödeme,
  • 3000 TL maaş alan emekliye 300 TL ek ödeme,
  • 3500 TL maaş alan emekliye 350 TL ek ödeme,
  • 4000 TL maaş alan emekliye 400 TL ek ödeme yapılacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün