Emekli

Emekli İkramiyeleri Artacak Mı? 1500 TL Emekli İkramiyesi

Kurban Bayramı’na sayılı bir süre kalması ile birlikte emekli ikramiyelerini de büyük bir heyecanla bekleyen vatandaşlar için önerilen emekli maaş ikramiyesinin 1500 TL’ye çıkması için sunulan kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na ulaştı. Emekli ikramiyeleri daha önceki yıllarda 1000 TL olarak ve her yıl iki kez yapılmaktaydı. Bu yıl ise meclise gelen bu kanun ile birlikte 1500 TL’ye çıkma ihtimali bulunmaktadır.

Emekli ikramiye ödemeleri, emeklilerin maaşını aldıkları banka ya da PTT şubelerinden yatırılmaktadır. Kurban Bayramı ikramiyeleri;

  • SSK’dan emekli olan vatandaşlar için 17 – 26 Temmuz,
  • Bağkur’dan emekli olan vatandaşlar için 25 – 28 Temmuz,

olarak belirlenmişti. Bu belirlenen tarihler arasında ikramiyelerin, sistem üzerinde kayıtlı olan hesaplarına yatırılacak olması dile getirilmiştir.

Emekli İkramiyeleri 1500 TL Mi Olacak?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin de etkisi altında olan Covid-19 sebebiyle emeklilerin normal harcamalarının, geçmiş harcamalarına göre arttığı belirlenmiştir. Ayrıca bu pandemi süresi içinde emekli olan vatandaşların, verilmiş olan ikramiye ile birlikte ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamadıkları da ortaya çıkmıştır. Bu nedenden ötürü emekli ikramiyelerinin artırılması gündemde yer almaktadır.

Emekli İkramiyesinden Kimler Faydalanabilecektir?

TBMM Başkanlığı’na sunulmuş olan emekli ikramiyelerinin artırılması teklifi kabul edildiği takdirde, geçmiş yıllarda 1000 TL olan miktar, 500 TL daha zamlanarak 1500 TL olacaktır. Bu zamlanmış olacak olan yeni emekli ikramiyesinden kimlerin faydalanabileceğini araştıran ve merak eden vatandaşlar, bu soruların cevabının verilmesini istiyorlar.

Sigorta şirketlerinden, banka ve borsa sektöründe çalışmış olanlar ile birlikte ticaret ve sanayi odalarından emekli olmuş olan vatandaşlar ve bu kapsamda 506 sayılı kanun içinde bulunmaya devam eden kişiler, bu zamlı olacak olan 1500 TL tutarındaki emekli ikramiyesinden faydalanacakları söylenmektedir.

Ayrıca Bakan Selçuk’un söylemiş olduğu ifadeler göre, emekli sandığında bulunan vatandaşların ağustos ayı ile ilişkili olan aylıklarının, Kurban Bayramı’na gelmesinden dolayı, Kurban Bayramı ikramiyelerinin, ağustos ayında alınacak olan maaşların ve temmuz ayının kalan farkı, üçünün birlikte ödeneceğini ifade etmiştir.

Bu kapsam içinde bulunan kişilere Ziraat Bankası aracılığı ile her ayın ilk ve ikinci gününde maaşlarını alan kişilere 28 Temmuz tarihinde, üçüncü, dördüncü ve beşinci gününde maaşını alan kişilere ise 29 Temmuz’da ödemeleri yapılacaktır. Diğer günlerde maaşını alanlara ise 28 Temmuz tarihinde ödeme yapılması planlanmıştır.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün