Emekli

Emekli Maaşı Yüksek Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Emekli maaşı yıllarca çalışıp, didindikten sonra belki de son yıllarınızda ikinci baharınızı yaşama konusunda size verilen bir haktır. Kamuda veya özel sektörde çalışmanız fark etmeksiniz düzenli olarak sigortanızı ödeyerek emekli maaşına sahip olabilirsiniz. Tabi bu maaş size yıllardır aldığınız maaşın altında sunulmaktadır.

Emekli olduğunuzda yüksek bir maaş almaya hak kazanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Aşağıda maddeler halinde sizlerle paylaşacağımız noktalar dikkat ederseniz emekli olduğunuzda yüksek bir maaş alma şansınız olabilir. İsteğe bağlı, kamu emeklisi veya özel sektör arasında fark olmaksınız bu maaşa sahip olabilirsiniz.

Emekli Maaşı Yükseltmenin Yolları

Emekli maaşı almadan önce ne kadar bağlanacağını birçok insan bilmemektedir. Ama birçok insanın bildiği en önemli nokta emekli olduklarında çalışırken aldıkları maaştan daha düşük bir ücret alacaklarıdır. Bu farkı en aza indirmek için aşağıda ki maddelere dikkat etmek gerekmektedir.

  • SGK’ya ödenecek olan primin en yüksek orandan ödenmesi veya bildirilmesi gerekmektedir.
  • İsteğe bağlı bir şekilde ödeme yapacaksanız primlerinizi tavan fiyat üzerinden ödemeye dikkat etmelisiniz.
  • Aldığınız maaşınız asgari ücret seviyesinden yüksek ancak yapılan prim ödemesi asgari ücret üzerinden yapılırken emekli maaşınızın düşecektir.
  • Çalıştığınız kurumdan yılın belirli dönemlerinde ikramiye ve prim alıyorsanız, bunların aldığınız kazanca eklenerek SGK’ya bildirilmesi emekli maaşını etkileyecektir.
  • Tek bir yerde değil de birçok yerde çalışacaksanız göstereceğiniz primi, prime esas kazanç olarak göstermek maaşı etkielemtekdir.
  • Bağkur veya farklı bir kurumdan emekli olmak yerine SGK’dan emekli olmak daha yüksek maaş sahibi olma ihtimalinizi arttıracaktır.
  • Askerlik borçlanması, yurt dışı borçlanması ve doğum borçlanması en yüksek seviyeden yatırılması halinde alınacak emekli maaşını iyi oranda etkilemektedir.

2020 Emekli Maaşı Ne Kadar Bağlanacak?

Eğer yukarıda ki maddelere dikkat ederek bir çalışma serüveni yaparsanız alacağınız emekli maaşı yüksek olacaktır. 2020 yılında emekli olmayı planlayanlar için bu nokta çok dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Eğer sizde düşük bir emekli maaşına sahip olmak istemiyorsanız bu noktalar dikkat ettiğinizden emin olduktan sonra emeklilik için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu sayede yüksek bir emekli maaşı ile rahat bir hayat yaşayabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün