Haberler

Maske Takma Zorunluluğu Cezası Ne Kadar?

Korona Virüs salgınında yeni bir evreye girilmesi ile birlikte başlayan normalleşme sürecinde bazı önlemler alınmaya devam ediyor. İnsanların 1 Haziran’dan itibaren kendilerini tamamen salmaları ya da artık virüs salgını yokmuş gibi davranmaları nedeniyle bazı önlemler alınıyor. Bu noktada alınan en önemli önlemde maske takmanın tüm il ve ilçelerde zorunlu hale gelmesi diyebiliriz.

Başlarda sadece İstanbul, Ankara ve Bursa’da zorunlu hale gelen bu kuralın ülkemizde bundan sonra her yerde her yaş grubu için zorunlu hale getirilmesine karar verildi. Bu zorunlulukta önceden 3 bin TL’nin üzerinde uygulanan ceza içinde düzenlemeye gidildi.

Maske Takmamanın Cezası 900 TL

Maske takmanın zorunlu hale getirilmesinin ardından insanların buna kesinlikle uyması gerektiğine vurgu yapmak için belirli bir miktarsa ceza kesiliyor. Daha önce her ilde bulunan hıfzıssıhha kurulları tarafından özel olarak alınıyordu. Ancak bundan sonra İçişleri Bakanlığı tarafından alınan kararla her yerde bundan sonra maske takmak zorunda hale getirildi.

Maskesiz sokağa çıkan vatandaşlara 900 TL para cezası kesileceği aktarıldı. Tabi özel durumlarda bu geçerli olmayacaktır. Tek başına etrafında kimse olmadan bir yerde oturan, aracıyla seyahat eden, restoran yemek yiyen veya bir şeyler içen insanların bu cezadan muaf tutulacağı da aktarıldı. Amaç toplu halde bir yerde bulunan insanların kendilerini koruma altına almasını sağlamak olarak vurgulanıyor.

Görevliler Uyarı Yapmadan Ceza Yazacaklar

Alınan karar ile kesilecek olan cezanın 900 TL olacağı aktarıldı. Ancak bundan önceki ceza uygulamasında insanların uyarılması ve bu uyarıya uymamaları halinde ceza yazılmasına karar veriliyordu. Ancak yapılan düzenleme ile birlikte bundan sonra insanların uyarılmadan direkt olarak ceza yazılacağı aktarıldı.

Ülkemizde ki tüm ilçelerde bu kararın kaymakamlıklar tarafından verileceği aktarıldı. Bulunan bölgede ki kaymakam gerek görmesi halinde kurul toplantısıyla bu kararı vereceği aktarıldı. Bu karar ülkemizde 22 Haziran 2020 tarihiyle ikinci bir karar alınana kadar uygulamaya devam edileceği aktarıldı. Salgının halk sağlığının riskini düşürmesi için bu kararın bilim kurulu tavsiyesi ile alındığı da vurgulanıyor. Amaç hastalığın insandan insana geçişini en az seviyeye indirilmesini sağlamak olduğuna vurgu yapılıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün