İşsizlik

Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Takip Edilir?

Pandemi sosyal destek ön başvurusu , Ekonomik Kalkınma Paketi Kapsamında başlatılan ihtiyaç sahibi ailelere 1000 TL yardım desteği çalışmaları 3. Faz E-Devlet üzerinden yapılacak başvurular değerlendirilerek insanlara verilecek. Başvuru yapılabilmesi için öncelikle e-Devlet’e giriş yapmanız gerekiyor.

TC Kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlı tarafından sunulan “Pandemi Sosyal Destek Ön Başvuru” sayfasına giriş yapmalısınız. Kimlik numaranızın son hanesine göre haftanın belirli günlerinde yığılmayı önlemek amacıyla başvuru kabul ediliyor.

 • Kimlik Numarasının sonu “0” olanlar Pazartesi,
 • Kimlik numarasının sonu “2” olanlar Salı,
 • Kimlik numarasının sonu “4” olanlar Çarşamba,
 • Kimlik numarasının sonu “6” olanlar Perşembe
 • Kimlik numarasının sonu “8 olanlar Cuma yapılacaktır.

Başvurular ayrıca cumartesi ve Pazar böyle bir sınırlama olmadan herkes tarafından yapılmasına izin veriliyor. Diyelim ki kimlik numaranızın sonu “6” olsun. Perşembe günün aşağıda ki linke tıklayıp başvuru yapacağınız sayfaya giriş yaparsanız direkt olarak sistem açılacaktır. Gerekli adımları takip ederek ön başvuru için gerekli boşlukları doldurmalısınız.

3 . Faz Başvuru İçin Gerekli Olan Bilgiler Nelerdir?

1000 TL yardım desteği 3. Faz için doldurmanız gereken 13 adet bilgi bulunuyor. Bu bilgileri hiç eksiksiz bir şekilde doldurmanız sizden talep ediliyor. Bilgileri tamamladıktan sonra sayfanın en altında bulunan “Devam et” butonuna tıklayarak başvurunun ikinci adımına geçiş yapabilirsiniz.

 1. TC Kimlik numaranız, adınız ve soyadınız girilmelidir.
 2. Resmi ikamet adresiniz doğru şekilde yazılmalıdır.
 3. Doğum tarihiniz ve cinsiyetiniz seçilmelidir.
 4. Medeni durumunuzu seçmeli, evliyseniz ve çocuğunuz varsa çocuk sayınızı belirtmelisiniz.
 5. Cep numaranızı ve size ulaşılabilecek ikincil telefon numarasını doğru şekilde yazmalısınız.
 6. Halihazırda çalışıp çalışmadığınızı belirtmeli, cevabınız evetse iş durumunuzu aşağıda ki seçenekler arasında bulmalısınız. Devamında aylık toplam ücretinizi veya maaşınızı yazmalısınız. Maaş kısmın “0” TL yazanlar olsa da inceleneceği unutulmamalıdır.
 7. Hali hazırda sosyal yardım alıp almadığınıza “evet” veya “hayır” seçeneğini işaretleyerek söylemelisiniz.
 8. Evinizde kirada mı oturduğunuzu yoksa ev sahibi olduğunuzu söylemelisiniz.
 9. Evinize gelen en son elektrik, su ve doğalgaz faturalarını gerekli boşluklara yazmalısınız.
 10. Sizinle birlikte hanenizde kaç kişinin yaşadığını belirtmelisiniz. Siz hariç evde yaşayan insanları kimlik numarası, ad ve soyadını yazarak ekle butonuyla eklemelisiniz.
 11. Hane halkının aylık toplam gelir miktarını net bir şekilde yazmalısınız. Gene buraya “0” TL yazarak başvuru yapmak mümkün olsa bunların inceleneceğini unutmamalısınız.
 12. Halihazırda bir birikiminizin olup olmadığını belirtmelisiniz.
 13. Son olarak banka hesabınızın olup olmadığı belirtmeli ve İBAN numarasını buraya eklemelisiniz.

Bu maddeleri tamamladıktan sonra “Ön İzleme” sayfasına geçmek için “Devam Et” butonuna tıklamalısınız.

Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu Tamamlama

Yukarıda ki maddeleri takip ederek tüm bilgilerinizi yaptıktan sonra başvur butonuna tıklayarak ön izleme ekranına giriş yapacaksınız. Bu ekranda az önce yazdığınız bilgilerin bir özeti karşınıza çıkacaktır. Bu sayfada ki amaç verdiğiniz bilgileri kontrol etmeniz olacaktır. Bu sayfanın altında ki “Kişisel Verilerin Temini, İşlenmesi ve Korunmasına İlişkin Aydınlatma ve İzin Metnini” okudum kısmını işaretleyerek “Başvur” butonuna başlayarak 1000 TL yardım desteği için başvurunuzu yapabilirsiniz.

3 . Faz 1000 TL Yardım Desteği Başvurusu Takibi Nasıl Yapılır?

Başvuru tamamlandı ekranına geldiğinizde size bazı bilgiler verilecektir. Başvuru numarası, başvuru tarihi ve başvuru durumu bilgileri burada verilecektir. Durum açıklamasında;

Başvuru Takibi
Başvuru Takibi

“Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurunuz, formda belirttiğiniz ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına iletilmiştir” yazacaktır.

Başvurunuzu buradan takip edebileceksiniz. Çok sayıda başvuru olacağından cevap verilmesi biraz uzun süreceği için tahmini olarak 7 ile 10 gün arasında size cevap verileceğini söylemek doğru olacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Ayın 25’de başvurdum hala cevap yok benden sonra başvuranlar almış ama.bende hala süreç devam ediyor yazıyor onaylanmayacakmi yoksa eksik bilgim yok yanlışsa yazmadım?

  1. Başvurduğunuz şehirde aşırı yoğunluk olmuş olabilir, ailenizden birisi daha önce yardım almış olabilir, en kısa sürede hesabınıza bilgi verilecektir.

 2. ayın 22 sinde vurdum hala
  Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurunuz, formda belirttiğiniz ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına değerlendirilmek üzere iletilmiştir. yazıyor 18. gün bugun ne red verıyor ne onay ne olacaksa olsun artık

  1. Yapılan açıklamada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından inceleme yapıldıktan sonra gerekli bilgi mesaj yoluyla size ulaştırılacağı yönündedir. Olumlu ya da olumsuz bir geri dönüş alamadıysanız bu vakıfları telefon ile arayarak durum hakkında bilgi sorabilirsiniz.

 3. Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurunuz, formda belirttiğiniz ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına değerlendirilmek üzere iletilmiştir.
  yazıyor halen ses seda yok ailemde kimse başvurmadı almadıda yardım 25.04.2020 tarihinde başvurdum

  1. O yazı telefonunuza onay mesajı gelse dahi öyle kalıyor. Birçok kişide bunu gördüm. Ancak yaklaşık 15 günü bulunuyor. Bu yakınlarda eğer onaylandıysanız size mesaj gelecektir. Başvurunuz onaylanmadıysa size ödemeniz hakkında bilgi verilmesi biraz geç olabilir.

 4. Bende 3 Mayıs ta yaptım başvuruyu ve hala (Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurunuz, formda belirttiğiniz ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına değerlendirilmek üzere iletilmiştir.) yazıyor. Ablamlar benden 2 gün sonra başvurdu onlara çıktı. Acaba sonuç olumsuz olduğu için mi süreç devam ediyor?

  1. Başvuru yapanlar ile aynı yerde ikamet ediyorsanız, sadece tek bir aileden tek bir kişiye verildiğini unutmamanız gerekiyor. Aynı ikamette bulunmuyorsanız gelir durumunuzda belirtmediğiniz bir detaya varsa olumsuz sonuçlanabilir. Ya da yaklaşık 6 milyon kişinin başvurusu nedeniyle belirli bir sıraya alındığınız için geç cevap alabilirsiniz.

   1. Teşekkür ederim ben neticeyi bizzat yerinden öğrendim bugün. Üniversite mezunuyum işsizim ailemle kalıyorum kendi adıma istedim 20 bin tl öğrenim kredisi borcum var bulursam amelelik yapıyorum bulamazsam yok ama diyorlar ki bana hanede emekli var. Kontrol edilirken girdiye bakıyorlarmış çıktıya yani gidere bakmıyorlarmış. Haneye göreymiş değerlendirmeler. Ne kadar borcun var önemli değil gelirin asgari ücret bile ise zor çıkmaz. Evli olursam çocuklarım olursa aileme sığınmışsam ozaman çıkabilirmiş ölelim daha iyi ozaman 1000 tl nasıl yetecek. Bu zamana kadar misliyle vergisi vs. ödemişizdir devletimize. Helali hoş olsun ama gerçekten benden daha zor durumda olanlara gidiyorsa sonuna kadar helali hoş olsun hemde ne diyim. biz zenginiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün