Haberler

Seyahat İzin Belgesi Almadan Yola Çıkmanın Cezaları

Seyahat izin belgesi cezası, korona virüs nedeniyle alınan kararlar kapsamında şehirler arası geçişleri kontrol altına almak için bir uygulamadır. E-devlet üzerinden yapılacak başvuru ile bu belgeye ulaşmak mümkündür. Alınan belge ile rahatça seyahat etmek mümkündür. Bu belgenin verilmesinde ki amaç ticari faaliyetlerin kesilmeden devam etmesini sağlamaktır.

Devlet tarafından alınan bu kararı yerine getirmeyerek, kaçak yollarda seyahat eden ve memleketlerine gitmek isteyen çok sayıda insan oluyor. Bu insanların polis kontrollerine yakalanması durumunda ciddi bir para cezası ve karantina cezası bekliyor olacaktır. Bazen geldikleri yere geri dahi gönderilebiliyor. Tabi bu cezalardan bazılar gittiği şehirde alınan hıfzıssıhha kanunlarına göre değişiklik gösterecektir.

Seyahat İzin Belgesi Olmadan Seyahat Etmenin Cezası

Seyahat izin belgesi cezası özel aracıyla seyahat edenlere ve toplu olarak otobüs ile seyahat edenlere farklı şekillerde uygulanıyor. Bu yasaklardan birçoğu o an uygulanarak yasağı delen insanlara gerek cezası veriliyor. Bu yasağın alınmasında ki amaç insanların canlarını korumak olsa da bazı insanların umursamaz tavırları bu duruma neden olabiliyor.

  • Seyahat izin belgesi cezası kişi başına 3.150 TL’dir.
  • Araçta kaç kişi varsa hepsine aynı miktarda ceza uygulanmaktadır. 46 kişilik otobüste seyahat eden her insana veya 4 kişilik bir araçta seyahat eden her insana bu ceza uygulanıyor. Yani 46*3,150= 144.900 TL ceza kesilecektir.
  • Maddi cezanın yanı sıra seyahat eden her kişi bulundukları şehirde 14 günlük karantina sürecine gireceklerdir. Seyahat otobüsle yapılırsa trafik ekipleri tarafından otobüs bağlanacaktır.
  • Tüm yolcuların ateşleri orada bulunan ambulans görevlileri tarafından yapılacaktır. Şüpheli tespit edilen insanlar ambulanslarla hastaneye sevk edilerek testleri yapılacaktır.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Şehirler arası geçişleri kontrol etmek ve hastalığın yoğun olduğu şehirlerden diğer şehirlere geçişleri engellemek için alınan bir karardır. Bu karara herkesin uyması gerektiği için şehir değiştirmek zorunda olanlar için bu belgeye sahip olmak yetiyor.

İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi üzerinden sizde bu belge için rahatça başvuru yapabilirsiniz. Belirttiğiniz sebepler belgeyi almanıza imkan veriyorsa en kısa sürede size belge verilecektir. Sizde o belgeyle istediğiniz şehre gidebilir veya oradan geri gelebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Seyahat İzin Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün