SGK

SGK Ödenmiş Primlerin İadesi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

SGK’ya ödemiş olan prim tutarlarının iadesinin olması için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu ödenmiş olan ödemelerin iadesi için kişilerin yaş kriterlerini sağlaması gerekmektedir. Ayrıca emekli durumda da olmaması gerekmektedir. Bu yaş sınırı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 olmaktadır. Bu belirtilen yaş sınırı geçilmediği takdirde, SGK ödenmiş primlerin iadesinin yapılması mümkün olmaktadır.

Bu ödeme, halk arasında yaşlılık toptan ödemesi olarak da bilinmektedir. Vatandaşların askerlik veya doğumdan dolayı olan borçlanmaları da bu ödemeye dahil edilmektedir. Aynı zamanda SGK ödenmiş primlerin iadesinden işçilerde faydalanabilmektedir. İşçilerin yanı sıra memurlar ve Bağkur’lu olarak çalışan vatandaşların da yararlanması mümkün olmaktadır. Ama bu iadelerin olması için Bağkur ya da SSK kapsamında işlerinden ayrılmaları gerekmektedir.

SGK Ödenmiş Primlerin İade Şartları Nelerdir?

SGK ödenmiş primlerin hesaplanması yapılırken belirli formüller kullanılmaktadır. Bu iadeden faydalanmak için yedi bin prim gün sayısının doldurulması gerekmektedir. Ayrıca erkeklerde 60 yaşını kadınlar da ise 58 yaşını aşmamış olmak lazımdır. Erkeklerde 1500 gün, kadınlarda ise 1750 günlük prim ödemesi yapılmış ve gerekli şartlar altında emekli olunmama durumu oluşabilmektedir. Kişinin emekli olamama durumu ortaya çıkmış ise SGK’ya başvuru yaparak ödenmiş olan prim iadeleri talebi oluşturulabilmektedir.

SGK ödenmiş primlerin iadesi olarak hemen hemen hepsi gerçekleştirilse dahi bir kısmı verilmemektedir. Kısa vadeli sigorta kolları ve GSS primleri iade kapsamı dışında kalmaktadır. İşçilerde ise kendi adlarına yatırılmış olan malullük ve yaşlılık primlerinin iadesi mümkün olmaktadır. Sigortalı olan çalışanın ölmesi durumunda, geride kalanların yaşlılık toptan ödemesinden faydalanma imkanı bulunmaktadır.

SGK Ödenmiş Primlerin İadesi Nasıl Alınır?

SGK Ödenmiş prim iadesi almanın diğer yolu ise tavan ücret iadesidir. Bu durumun oluşabilmesi için, kişinin birden fazla yerde çalışması gerekmektedir. Örnek verecek olursak, farklı olarak iki yerde çalışmış olan vatandaş için ödenmiş olan prim tutarının iadesi olmaktadır. Bu iadenin olması için SGK tavan prim tutarının üzerinde olması gerekmektedir. Bu durum oluşması halinde kişi, şahsen başvuru yaparak fazla olan kısmın iadesini isteyebilmektedir.

SGK ödenmiş primlerin iadesinin yapılabilmesi için SGK Müdürlüğü’ne yazılı olarak ve kişinin kendisinin başvurması gerekmektedir. Bu iadenin yapılabilme koşullarını sağlayan kişiler, bir dilekçe yazarak SGK’ya başvurabilirler. Ama SGK’nın değerlendirmeleri olumlu olması halinde iade yapması mümkün olmaktadır. Ayrıca gerekli koşulları da sağlaması halinde, toplam olarak bütün tutar, kişinin sistemde kayıtlı hesabına otomatik olarak yatırılmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün