Güncel Haberler

Sokağa Çıkma Yasağı Tekrarlanacak mı? Kapsamı Genişletilecek mi?

Sokağa çıkma yasağı uzun süredir beklenen ancak ne zaman yapılacağı belli olmayan bir uygulama olarak bilim kuralının önünde bulunuyor. Test sayısına göre oransal hasta sayısı artmasa bile ülkemizde korona virüs hasta sayısı giderek artış gösteriyor. Tabi birçok ülkeye göre rakamsal olarak ölüm oranlarında ciddi bir oran olmaması bu kararın ertelenmesinde etkili bir yöntem olmuştu.

10 Nisan 2020 saat 21:00’da yapılan açıklamada 31 ilimizde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Bu illerin nüfusun yaklaşık %80’ine yakınını içerisinde barındırması ile dikkat çekiyordu. Ancak aniden alınan karar nedeniyle bazı insanlar panik yaparak sokağa çıkıp alışveriş yapmak için sağa sola saldırmıştı. Bu olumsuz durum sonra açıklamalar peş peşe geldi.

Yasak Tekrarlanabilir mi?

En çok merak dilen sorulardan birisi sokağa çıkma yasağının tekrarlanıp tekrarlanmayacağı konusunda sorular soruluyor. Yapılan açıklamada ilerleyen sürece bakılarak kararın tekrarlanabileceği aktarıldı. Bu durumda özellikle havaların ısınması nedeniyle insanların dışarı çıkmayı tercih etmeleri nedeniyle hafta sonunu kapsayan bu tip yasakların olacağı aktarılıyor.

Ancak bunun ilerleyen dönemde virüs salgının ne şekilde devam edeceğini bakılması gerektiği de vurgulanıyor. Bu tip yasakların bu süreçte normal olarak karşılanması gerektiği ve insanların panik yapmadan yasağa uyarak evde kalmaları gerektiği de özellikle söyleniyor. Bu kararın alınmasında Bilim Kurulu tarafından verilen tavsiyelerin etkili olduğu da söyleniyor.

20 Yaş Altı ve 65 Yaş Üstü Yasağı Devam ediyor

Hafta sonu 31 ile başlatılan sokağa çıkma yasağı küçük aksilikler dışında sorunsuz bir şekilde devam ediyor. İki gün içerisine toplam 2756 kişiye ceza yazıldığı aktarıldı. Bunun evde kal çağrısına uyan 63.6 milyon insanın yanında bir hiç olarak görülebileceği aktarılıyor.

12 Nisan gece 12’de yasağın biteceği aktarılırken unutulmaması gereken detayın 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar için önceden alınan sokağa çıkma yasağının devam ettiği aktarılıyor.

Bu karar sonrası birçok insan sokağa akın etmiş ve kararın açıklanış saatine tepki gösterilmişti. Bu konuyla ilgili olarak Süleyman Soylu açıklamada bulundu. Önümüzde bu şekilde karar almış birçok örnek var. Bazı ülkelerde çok erken saatlerde açıklanan yasağın insanların marketlere akın etmesine ve daha kötü durumlar yaşanmasına neden olacağı aktarıldı.

Cuma gecesi yaşanan olaylarda yaklaşık 250 bin kişinin sokaklarda hareket ettiği görüldü. Ancak zamanın dar olması nedeniyle bu hareketliliği çok sıra bir sürede durduğu aktarıldı. Ön görülen bir tepki olarak algıladıklarını ancak gen de bu durum için yapılan eleştirileri kabul ederek, bir daha ki süreçte daha dikkatli olacaklarını aktardı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün