Güncel Haberler

Yeni Koronavirüs Ekonomi Paketi Hazırlanıyor, Vergi Alınmayacak, Borçlar Yapılandırılacak

Koronavirüs nedeniyle çok özel ve en kısa sürede bitmesini istediğimiz günlerden geçiyoruz. Devlet ve hükumet bu özel günlerde vatandaşlarının ekonomik anlamda zorlanmaması için çok farklı önlemler almaya çalışıyor.

Alınan önlemler arasında 1000 TL yardım desteği, işçi maaşı gibi bilinen yardımlar olsa da bunların dışında farklı yardımlarda bulunuyor. Süreç uzadıkça bu desteklere yenileri ekleniyor ve eklenmeye de devam edecek gibi duruyor.

Hükumet insanlara destek olmak için 60 maddelik özel bir çalışma yapıyor. Bu maddeler arasında öğrenci kredileri, bakım hizmeti, elektrik borçları, doğalgaz borçları gibi çok sayıda destek maddesi bulunuyor. Tüm çalışmalar tamamlandıktan sonra belki de şuana kadar yapılmış en önemli destek açıklaması hükumet tarafından yapılacaktır.

Vergi Alınmayacak, Gelir Düzeyine Bakılmayacak

Özel olarak hazırlanan bu yardım paketinin ne zaman yürürlüğe gireceği yönünde net bir bilgi olsa da bazı çalışmalar hakkında bilgiler sızıyor. Bunların başında yaşlılara yapılacak bakım ve maddi destek olduğu biliniyor. Şimdiye kadar bu destek gelir seviyesi düşük olanlara sunulurken, yeni paketle birlikte yaşını doldurmuş herkese gelir seviyesi ne olursa olsun gerekli sosyal yardım ödemesinin yapılacağı ve bakım hizmetinin verileceği aktarılıyor.

Hazırlanan paket sadece insanların bireysel ihtiyaçlarını kapsamayacak aynı zamanda iş yerleri içinde çalışmalar bulunuyor. İş yerlerinin yıllık olarak ödemesi gereken reklam vergileri, yıllık ilan vergileri, çevre temizlik vergisi olanlar faaliyette olmadıkları döneme denk gelenlerden bu vergilerin alınmayacağı aktarıldı.

Elektrik Faturası Yapılandırılacak, Kredi Ödemesi Uzatılacak

EPDK tarafından geçen hafta faturaların artık okunmayacağı, son 2 yıldaki fatura dönemleri göz önüne alınarak faturalandırılmanın yapılacağı aktarılmıştı. Bu pakette elektrik borcu olanlara yapılandırma fırsatı verileceği aktarıldı. Bu sayede borcu nedeniyle kapatma işlemi ile yüzleşmek zorunda kalanların kurtarılması amaçlanıyor.

KYK borcu olanların ödemeleri 3 yıl sonra başlayacak, gemicilere üç aylık uzatma, toplu taşımaya destek gibi noktalarında bulunduğu aktarılıyor. Okulların büyük ihtimalle bu yıl tatil olacağı ancak öğretmenlere yaz tatili süresince özel göre verileceği aktarılıyor. Yapılacak görevlendirme de çocukların tercihlerine yardım edileceği aktarıldı.

Tüm bu yapılandırmaların ve ekonomik desteklerin içinde olacağı paketin hazırlanmasının en kısa sürede bitirilerek insanların kullanılması için sunulacağı aktarıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün